0۹۱۲-۱۹۷۶۸۶۶
Example@Example.Com
تهران -خیابان شریعتی -مجتمع نور - واحد 5
با ما در ارتباط باشید

۰۹۳۵-۱۹۷۶۸۶۶۶

مرمت بناهای تاریخی

مرمت بناهای تاریخی از ارزشمندترین شاخه های معماری می باشد. اماکن تاریخی مجموعه ای از بناها، یادمان های ارزشمندی است که با گذشت زمان به وجود آمده است و هویت بخش شهرهاست. احیا و مرمت بناهای تاریخی هویت فرهنگی ما را حفظ می کند. به دلیل رابطه ای که بین انسان و محیط در آنها وجود داشته و نشان دهنده نحوه زندگی اجتماعی ساکنین آن شهر بوده است از ارزش بسیاری برخوردارند. اشیاء تاریخی، تک بناها، مجموعه ها، محوطه ها و بافت های تاریخی نمونه هایی از این آثار ارزشمند هستند.

توجه نکردن به حفظ این آثار ارزشمند و از بین رفتن آنها میتواند به نابودی فرهنگ و هویت یک جامعه منجر شود.انجام بازسازی ساختمان می تواند ضمن حفظ نشانه های فرهنگی فضای مناسب و پایداری را برای ساختمان های مسکونی و بناهای سنتی و تاریخی ایجاد کند. با احیا و بازسازی و مرمت این آثار به ماندگاری و حفظ آنها کمک میشود.

مرمت چیست؟
به دلیل آسیب هایی که به نما و داخل بناهای تاریخی در گذر زمان وارد شده، برای حفظ بنا و با هدف برگرداندن آن به شرایط اولیه فرآیند مرمت انجام میشود. در طی فرآیند مرمت، بناهای تخریب شده، تعمیر و یا بازسازی میشوند و برای آنها از نو طراحی نما و داخلی صورت می گیرد. این آسیب ها ممکن است در گذر زمان بوجود آمده باشند و یا در اثر مداخله انسان.هر اقدامی جهت نگهداری، تعمیر و حفظ اصالت بنا یا شی قدیمی که ارزش تاریخی دارد مرمت گفته می شود.

تاریخچه مرمت
مرمت بناهای تاریخی از اواخر قرن نوزدهم در اروپا به دنیای معماری و باستان شناسی راه پیدا کرد. اولین مرمت ابنیه تاریخی در کشورهای فرانسه، ایتالیا و آلمان انجام شدند. در ابتدا نگاهی لوکس و تفریحی به مرمت وجود داشت اما در اوایل قرن بیستم و بعد از جنگ جهانی دوم به شاخه ای از علم معماری و یک رشته هنری برای مرمت بناهای تاریخی تبدیل شد.

اما هنر مرمت همواره با معماری همراه بوده است. از زمانی که یک بنا شکل میگرفت بحث مرمت آن نیز مطرح بوده است. تغییر کاربری های چهارطاقی ها و آتشکده ا و کلیساها به مساجد از جمله پروژه های مرمتی از دیر باز در ایران بوده است.

رشته مرمت بنا
در ابتدا، بناهای تاریخی تنها یک بناهای قدیمی بودند و ارزش دیگری نداشتند. اما به مرور رشته های هنری تفکیک شد و مرمت و معماری و باستان شناسی هر کدام گرایش های مختلفی بودند.مرمت بناهای تاریخی به دانش و مهارت بیشتری نیاز دارد. وجود متخصصین در این زمینه که با مطالعه اسناد و مدارک و مستندسازی به نگهداری، مرمت و احیا این آثار میپردازند ضروری است.

مرمت شاخه ای است بر پایه شناخت و مطالعه بناها و بافت‌های تاریخی که به احیا کردن بناهای تاریخی به لحاظ کالبدی، ساختاری و عملکردی میپردازد. هنر مرمت ترکیبی از تکنولوژی، مهندسی و هنر معماری است.

فواید مرمت بناهای تاریخی
با اینکه ساخت بناهای جدید ارزان تر و راحت تر از مرمت ابنیه تاریخی است، اما نکته های مثبت بیشماری در حفظ این آثار برای ساکنین آن شهرها وجود دارد.

بناهای تاریخی بازتابی از تاریخ ما هستند و یادآور دوره ایست که شهرها بر اساس نیازها، اهداف و سلایق ساکنان آنها ایجاد شده اند. شناخت آنها به درک بهتر آداب و فرهنگ نیاکانمان کمک میکنند. نحوه شکل گیری تمدن ها و شهرها و حتی سنت ها در بررسی همین آثار به دست آمده اند. آنها یادآور درگیری ها، جنگ ها و رونق اقتصادی جامعه هستند.

مرمت بناهای تاریخی نقش بسزایی در غنی سازی فرهنگ و تمدن جامعه دارد. مردمانی که پیشینه ای کهن داشته باشند و فرزندانش دانش کافی ازین گذشته پرشکوه داشته باشند، غرور فرهنگی دارند. این غرور باعث احترام به گذشتگان و سایر تمدن ها میشود.

صنعت گردشگری در جهان رو به رشد است و این صنعت مبتنی بر احیائ بافت های تاریخی است. حفظ و مرمت بناهای تاریخی و فرسوده، باعث جلب گردشگران میشود. روح حقیقی شهرها در معماری آن شهر دیده میشود. جلب گردشگر باعث ایجاد فرصت های شغلی جدید و بهبود اوضاع اقتصادی منطقه میشود.

همانطور که در دیگر کشورهای جهان اهمیت شایانی به این صنعت داده میشود و بودجه های سنگینی برای آن لحاظ میشود، بهتر است که ما نیز در ایران برای درآمد زایی از طریق توریست به بهسازی این آثار ارزشمند بیشتر بپردازیم. عدم توجه به مرمت آثار با ارزش باعث مرگ فرهنگ در آن کشور میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*